Konsert/lyd, Avgangsarrangement

Masterkonsert: Þórbergur Bollason, komposisjon

Når: 6. juni, kl 20:00

Hvor: Knut Knaus, Møllendalsveien 61

6. juni avholder Þórbergur Bollason sin masterkonsert klokken 20.00 i Knut Knaus, Møllendalsveien 61. Vel møtt!

Þórbergur Bollason fullfører sin mastergrad i komposisjon ved Griegakademiet, der han har studert med Dániel Péter Biró og Stylianós Dimou. Som en del av studiet har han deltatt i verksteder med blant andre Concept Store Quartet, KODE, NyMusikk – Bergen og Langhaugen videregående skole, samt deltatt på kurs ved IRCAM, Lithuanian Academy of Music and Theatre, Ionian University på Korfu og Gustav Mahler Privatuniversität für Musik i Klagenfurt.

I masterprogrammet forsker Þórbergur på kompositoriske tilnærminger til temaet pust – som materiale, form og instrument.

Þórbergur fullførte sin bachelorgrad ved Kunstakademiet på Island i Reykjavík, der han studerte komposisjon med Atli Ingólfsson. Hans musikalske praksis omfatter også klassisk og rytmisk pianoutøvelse og korsang. Han har gitt ut albumet Spáflugan springur med jazzbandet SLAGSMÁL, og har sunget, dirigert og komponert for kammerkoret Huldur. Han er også representert med et verk på korets kommende album Í fossgljúfri.

-------------------------------

Program:

Tittel: Hillingar, for fløyter og kor
Utøvere: Elever fra Langhaugen under ledelse av Ingvill Espedal

Tittel: Einræða unglingsins, for to sopraner
Utøvere: Ingrid Sagabraaten og Una Kristín Kristjánsdóttir
Tekst: Halldór Laxness, med alterasjon av Þórbergur Bollason

Tittel: Breath, for to fløyter
Utøvere: Katrine Bratteng og Sofie Dahl Hanssen

Pause

Tittel: Heyrið bjöllurnar klinga... og hryngja og syngja, for piano og elektronikk
Utøver: Sofie Haukland Weist

Tittel: Vindurinn hvín, for blokkfløyte og elektronikk
Utøver: Kateřina Šůsová